BOARD OF DIRECTORS 2019-2020


OFFICERS
Jeanine St. John, President
Scott Jepsen, Sr. Vice President
Mike Satre, Vice President
Lori Nelson, Secretary
Lance Miller, Treasurer
Eric Fjelstad, Past President


EX-OFFICIO MEMBERS
U.S. Senator Lisa Murkowski
U.S. Senator Dan Sullivan
Congressman Don Young
Governor Michael J. Dunleavy

 

 

EXECUTIVE COMMITTEE

Anna Atchison
Kinross - Fort Knox, Fairbanks

Carol Fraser
Aspen Hotels of Alaska, Anchorage

Tim Gallagher
HDR Alaska, Inc., Anchorage

Scott Habberstad
Alaska Airlines, Anchorage

Bill Jeffress
SRK Consulting (U.S.) Inc.

Wendy Lindskoog
BP Alaska, Anchorage

Tom Maloney
Ahtna Inc., Anchorage

Sam Mazzeo
Wells Fargo, Anchorage

 

Kara Moriarty
Alaska Oil & Gas Association, Anchorage

Hans Neidig
ExxonMobil, Anchorage

Glenn Reed
Pacific Seafood Processors Association, Seattle

Christy Resler
ASRC Energy Services, Anchorage

Ralph Samuels

Holland America Line, Anchorage

John Shively
Pebble Partnership, Anchorage

Lorali Simon
Usibelli Coal Mine, Inc., Palmer

Casey Sullivan
Marathon Petroleum, Anchorage

Sinclair Wilt
Westward Seafoods, Anchorage

 

 

 

DIRECTORS

Cindy Bailey
Oil Search Alaska LLC, Anchorage

Greg Baker
Westward Fishing Company, Seattle

Rosie Barr
Anchorage

Tom Barrett
Alyeska Pipeline Service Company, Anchorage

Greg Beischer
Millrock Resources, Inc., Anchorage

Genevieve Bell
Flowline Alaska, Fairbanks

Ethan Berto
Cruise Lines Agency of Alaska, Ketchikan

Patrick Carter
The Carter Company, Anchorage

David Chaput
AFC: Alaska Frontier Constructors, Anchorage

Andy Cole
Donlin Gold LLC, Anchorage

Steve Connelly
Eklutna Inc., Anchorage

Jason Criqui
Northrim Bank, Anchorage

Gary Dixon
Teamsters Local 959, Anchorage

Kelly Droop
Worley, Anchorage

DJ Fauske
North Slope Borough, Anchorage

Mike Ferris
Alaska Enterprise Solutions, Anchorage

Stan Foo
Graphite One (Alaska) Inc., Eagle River

James Fueg
Pebble Partnership, Anchorage

Gideon Garcia
Northern Air Cargo, Anchorage

Paul Glavinovich
Minerals Consultant, Anchorage

Stephen Grabacki
Fisheye Consulting, Anchorage

Karl Hanneman
Tower Hill Mines, Fairbanks

Chuck Heath
Hawk Consultants, Anchorage

Josie Hickel
Chugach Alaska Corporation, Anchorage

Jim Hill
AllPro Alaska Toyota, Anchorage

Matt Holta
BDO USA LLP, Anchorage

Joy Huntington
Uqaqti Consulting, Fairbanks

 

Teresa Imm
Arctic Slope Regional Corporation, Anchorage

Mike Jungreis
Reeves Amodio LLC, Anchorage

Rada Khadijnova
Fugro USA, Inc., Anchorage

Jaeleen Kookesh
Sealaska Corporation, Juneau

Thomas Krzewinski
Golder Associates, Anchorage

John Lau
ENSTAR Natural Gas Co., Anchorage

Tom Lovas
Energy & Resource Economics, Anchorage

Thomas Mack
Aleut Corporation, Anchorage

Wendie MacNaughton
Northern Star (Pogo) LLC

Stephanie Madsen
At-Sea Processors Association, Juneau

Karen Matthias
Matthias Consulting, Anchorage

Joey Merrick
Laborers Local 341, Anchorage

Ben Mohr
Kenai River Sportfishing Assocition, Soldotna

Lisa Parker
Parker Horn Company, Soldotna

Judy Patrick
Judy Patrick Photography, Wasilla

Steve Post
North Star Equipment Services, Anchorage

Shannon Price
 Anchorage

Greta Schuerch
Teck Alaska, Anchorage

Ethan Schutt
ANTHC, Anchorage

Alicia Siira
Associated General Contractors of Alaska, Anchorage

Keith Silver
Anchorage

Chad Steadman
First National Bank Alaska, Anchorage

Phil Steyer
Chugach Electric Association, Anchorage

John Sturgeon
Koncor Forest Products, Anchorage

Jan Trigg
Coeur Alaska - Kensington Mine, Juneau

Tim Williams
Alaska Railroad Corporation, Anchorage

Sam Wolfe 
 Anchorage

RDC BOARD OF DIRECTORS, PAST PRESIDENTS